vyhľadávánie

 
 

Partner stránok

Novinky

Ambulantná liečba krčových žíl sklerotizáciou

Ambulantná liečba krčových žíl sklerotizáciou Liečba krčových žíl sklerotizáciou je ambulantné ošetrenie, ktoré nevyžaduje hospitalizáciu, je bezbolestné a nijako Vás neobmedzí pri plnení bežných pracovných povinností.

Liečba sa vykonáva írskou technikou podľa Fegana. Vychádza zo základného princípu: prednostne sklerotizuje a uzatvára miesta patologického refluxu. Na základe nových diagnostických metód a lepšieho pochopenia patofyziológie vzniku klinickej symptomatológie CHŽI, hlavnú príčinu vidí v insuficientných perforátoroch, ktoré sklerotizuje prednostne.

Hlavnými indikáciami kompresívnej skleroterapie sú:

 1. Odstránenie varixov a subjektívnych ťažkostí pacienta
 2. zhojenie ulkusu
 3. prevencia komplikácií
 4. zlepšenie kozmetického vzhľadu dolných končatín

Možné kontraindikácie:

 • Obézny pacienti, ktorým nie je možné okamžite po sklerotizácii aplikovať efektnú kompresiu a túto dodržiavať minimálne 5 týždňov. Podobne je u týchto pacientov veľmi ťažké identifikovať insuficientné perforátory. Ak  títo pacienti majú venózny ulkus, treba sa pokúsiť o sklerotizáciu, ale kompresiu treba aplikovať bezpodmienečne.
 • Imobilní pacienti. Zvýšená pohybová aktivita je bezpodmienečne nutná na aktivovanie kožno-svalovej pumpy, ktorá po uzatvorení perforátorov zefektívni akciu, zlepší perfúziu a v dôsledku zníženia venóznej hypertenzie urýchli hojenie ulkusov. U imobilného pacienta hrozí nebezpečenstvo vzniku hlbokej žilovej trombózy so všetkými jej dôsledkami.
 • Akútna celulitída resp. flebitída. Ak táto vzniká reaktívne v okolí ulkusu, nie je kontraindikáciou liečby. Ak je však rozsiahlejšia, je rozumnejšie odložiť sklerotizáciu, avšak kompresia musí byť opäť bezpodmienečne aplikovaná
 • Nevhodné klimatické podmienky - horúce počasie. Jedná sa hlavne o kompresiu, ktorá sa v horúcom lete môže stať  neznesiteľnou preto je lepšie odložiť sklerotizáciu na chladnejšie obdobie
 • Kozmetické indikácie. Odstraňovanie vén bez symptómov ochorenia je neakceptovateľné. Nikdy nemožno vylúčiť pigmentové škvrny, ktoré síce s najväčšou pravdepodobnosťou do roka vymiznú, ale možné ulcerácie zanechajú jazvy. Pacient, ktorý si vyžaduje sklerotizáciu z kozmetických dôvodov sa budú musieť pri týchto komplikáciách zmieriť s horším kozmetickým výsledkom ako mal pred liečbou. Bezsymptómové varixy obyčajne zostávajú nezmenené roky, pokiaľ ich progresiu nevyvolá tehotenstvo resp. iný provokujúci faktor ako napr. operácia alebo úraz.
 • Alergia na sklerotizujúcu substanciu. Už po prvých alergických prejavoch treba liečbu okamžite prerušiť. Je možné pokračovať iným sklerotizujúcim roztokom resp. hypertonickými roztokmi.
 • Orálna antikoncepcia. Užívanie orálnych kontraceptív je treba počas sklerotizácie prerušiť, pretože ženy užívajúce orálne kontraceptíva sú vystavené 8-krát väčšiemu riziku trombózy. Trombogenetický efekt sa pripisuje estrogénom, spôsobujúcim intimálne proliferatívne lézie. Progesterón môže dokonca ovplyvnením aktomyozínu v cievach znížiť tonus a tlak v lýtkových vénach.

Postup sklerotizácie

Do vyprázdnených povrchových varikozít, ktoré sú drénované do príslušnej skupiny insuficientných perforátorov, spôsobí pri ľahkej kompresii proximálne uloženého žilového systému ich sklerotizáciu. Zásadne ihlu napichávame u ležiaceho pacienta. Začíname so sklerozizáciou najdistálnejších perforátorov a postupujeme proximálne, čím dosielime kompletné vyprázdnenie povrchových vén. Obyčajne je véna nad miestom injekcie niekoľko minút spastická. Sklerotizačnú substanciu injikujeme vždy pri elevovanej dolnej končatine, čím docielime dokonalé vyprázdnenie povrchových vén.
Po skončení sklerotizácie nasadzujeme kompresiu elastickými pančuchami. Pri ulkusoch vredy po sklerotizácii prekrývame gázou, celé predkolenie pokryjeme 5 cm vrstvou vaty a pevne navinieme elastické ovínadlo. Hneď po skončení sklerotizácie a naložení dostatočnej kompresie (35mmHg) sa musí pacient minimálne hodinu intenzívne prechádzať. Taktiež je doporučený denný aktívny pohyb (chôdza, bicyklovanie atď) pre lepšiu aktivizáciu svalových púmp a zabezpečenie lepšieho odtoku krvi.

(www.horelican.sk)

Archív

 

Staňte sa členom

Členstvo v SSEDK umožňuje podchytit zvýšený záujem o kozmetickú a estetickú dermatológiu.
chcem sa stať členom

Partner stránok

Medikus