vyhľadávánie

 
 

Partner stránok

Novinky

Slovo o histórii Dermaparty a SSEDK

Slovo o histórii Dermaparty a  SSEDK

Písal sa rok 1999, bol studený január aj na inak teplom ostrove Malta, kde sa práve konal I. svetový kongres Kozmetickej a estetickej dermatológie. Tento organizovala mladá IACD (International Academy of Cosmetic Dermatology) a na organizácii výrazne participovala ESCAD (European Society for Cosmetic and Aesthetic Dermatology). Dr. Christopher Rowland Payne, generálny sekretár ESCAD, vtedy svojim entuziazmom pre estetickú dermatológiu tak nadchol tri mušketierky zo Slovenska (MUDr. Sochorovú, MUDr. Škutilovú a MUDr. Zelenkovú), že sa po návrate na Slovensko začali aktívne zaoberať myšlienkou založiť sesterskú organizáciu ESCAD aj na Slovensku. A prvé nesmelé krôčiky ku vzniku SSEDK boli na svete.

Nebolo to od samého začiatku vôbec jednoduché, presadiť na Slovensku koncepciu novo vznikajúceho svetového odboru „estetickej dermatológie“ a najmä zdôvodniť jeho potreby pre budúcnosť. Priebeh úvodného zápasu presne zodpovedal Murphyho zákonom. Ale napriek všetkým možným administratívnym problémom sa vec nakoniec podarila a novo vzniknutá spoločnosť bola zaregistrovaná s číslom 81 pod ochrannými krídlami SLS.

Po roku hektických príprav a nekonečných debát na stretnutiach tak mohol v roku 2000 zasadnúť prvý výbor SSEDK v zložení MUDr. Grunwaldová, doc. MUDr Jarčušková, Doc. MUDr. Jautová, MUDr. Kieselová, MUDr. Lukáčová, MUDr. Nejdková, , MUDr. Osuská, MUDr. Sochorová, MUDr. Škutilová, MUDr. Urbáni, MUDr. Valkyová, MUDr. Zelenková, (neskôr bola členkou výboru aj MUDr. Švecová) a začal „spriadať“ smelé plány, súvisiace s organizáciou odborných školení a najmä medzinárodného kongresu nazvaného Dermaparty. Tento atraktívny názov sa rodil kolektívne, ale poslednú bodku vtedy dala MUDr. Škutilová. Ten názov sa nám všetkým páčil do tej miery, že sme si ho dali patentovať, ale, pravdu povediac, vo svete dermatológov sa Dermaparty stala pojmom aj bez patentu...... Ako sekretárka nám bola od začiatku činnosti SLS pridelená a až dodnes s nami vydržala Valika Petrovičová.

DERMAPARTY, ako všetci viete, je nielen odborný kongres, kde sa stretávajú dermatológovia z celého sveta za účelom odbornej výmeny názorov, ale predovšetkým stretnutím priateľov, ktorí sa chcú spolu dobre pobaviť, povedať si stále niečo nové no aj si zaspomínať nato, ako to bolo kedysi...

Keď sa obzriem nazad, pripadá mi celkom neskutočné, v akom krátkom čase, doslova na kolene, ale pritom s akým kvalitným programom sa zorganizovala v Bratislave v kongresovom centre na Záhradníckej ulici prvá Dermaparty. Ako sme strojili stromček, hľadali program na spoločenský večer (boli sme progresívni, mávali sme aj módne prehliadky!), robili prvé tlačovky... . Dnes už máme vypracovaný organizačný systém a zadelené jednotlivé úlohy, máme „dvornú“ prekladateľku, firmu, ktorá sa stará o ubytovanie a poskytuje „full service“ zahraničným účastníkom, máme kvalitnú techniku (ako keby to bolo dnes si spomínam na prvú „technickú pyramídu“, ktorú vtedy vybudoval Dr. Lipovský a po celú Dermaparty nespadla a fungovala!), vydávame kvalitné abstrakty a časopis a samozrejme máme spolupracovníkov, ktorí pomôžu s kultúrnymi programami na tradičnom „gala diner“

Začínali sme so 135 účastníkmi a asi 20 firmami. V začiatkoch nám veľmi pomohla podpora svetových dermatológov – prof. Katsambas, prof. Millikan, prof Ramos E Silva, prof. Haneke, prof. Lotti, prof. Hercogová, prof. Szepietowski, prof. Gregurek-Nowak, prof. Pace, Dr. Ozunturk – títo a mnohí ďalší zostali Dermaparty verní až po dnešok. Nedá mi nespomenúť pána Le Talleca, vtedajšieho generálneho riaditeľa La Roche - Posay, ktorý napríklad založil tradíciu oceňovania najlepších prednášok. Jednu vec nám ale zahraniční kolegovia z krajín, kde je celý rok teplo, nevedia odpustiť! Prečo je Dermaparty práve v studenom decembri? My to vieme, predsa každý rok vtedy príde Mikuláš! A napríklad prof. Kastambas, terajší prezident EADV si aj na tohtoročnom kongrese v Berlíne s (pre neho charakteristickým) úsmevom zaspomínal, ako na jednej z Dermaparty poriadne vymrzol a zachránila ho len mikulášska čiapka s rolničkami .....

Každý rok sa počet účastníkov, rovnako ako aj počet vystavujúcich firiem, výrazne zvyšoval a po troch rokoch sme sa zo Záhradníckej sťahovali na tri roky do hotelu Carlton, kde v roku 2005 sa uskutočnila Dermaparty ako významný európsky kongres spolu s Cosmodermom („joint meeting“), potom nás na dva roky prichýlil hotel Bellevue Vysoké Tatry a teraz sa už druhý rok, pretože hľadáme tie najväčšie kongresové priestory na Slovensku, sa stretávame v žilinskom hoteli Holiday Inn.

Ako všetci viete, slávime jubilejné, desiate výročie. Tešíte sa z neho iste i Vy, účastníci Dermaparty, ale i my, členovia organizačného výboru, ktorému sa za tých 10 rokov podarilo dokázať, že nadšená a obetavá kolektívna práca je vždy korunovaná úspechom. Málokto z Vás tuší, že hoci jedna Dermaparty ešte nie je na konci, už sa pripravuje ďalšia. Preto si ich veľmi vážim a ešte raz im ďakujem – všetkým členom nášho výboru. Stále chceme byť lepší a prinášať stále nové poznatky všetkým kolegom a to nie je práve ľahká úloha.

Za desať rokov poriadania DERMAPARTY sme dokázali, že o kozmetickú a estetickú dermatológiu je, a nielen na Slovensku, veľký záujem.Tak si teda prajme, nech nám záujem a chuť spoločne pracovať a stretávať sa vydrží aspoň desať ďalších rokov.

MUDr. Hana Zelenková, PhD, prezidentka SSEDK


Archív

 

Staňte sa členom

Členstvo v SSEDK umožňuje podchytit zvýšený záujem o kozmetickú a estetickú dermatológiu.
chcem sa stať členom

Partner stránok

Medikus